Stručná charakteristika plemene


Aljašský malamut je největší plemeno mezi saňovými psy. Byl vyšlechtěn jako pes určený ke skupinovému tažení saní v extrémních polárních podmínkách. Má obrovskou sílu, díky které je schopen táhnout těžké náklady na velké vzdálenosti. 

Aljašský malamut je pes impozantního vzhledu. Samci dosahují kohoutkové výšky zhruba 64cm a hmotnosti přibližně 40kg. Průměrná kohoutková výška fen se pohybuje kolem 58cm při hmotnosti asi 35kg. Standard zdůrazňuje, že hlavní roli hraje celková harmonie tělesné stavby. Svalnatá kompaktní stavba těla, hluboký hrudník, dobře úhlené plece a zdravé končetiny s uzavřenými ´´sněžnicovými´´ tlapkami umožňují psovi mimořádnou vydatnost a sílu pohybu. Přes svoji značnou sílu nepůsobí malamuti nikdy těžkopádně ani neohrabaně. Jejich pohyb je naopak pružný a v každém směru vysloveně elegantní. Jsou to velmi přátelští psi se silnou náklonností k člověku.

Aljašského malamuta lze vychovávat pouze tehdy, dokážeme-li s ním zacházet s láskyplnou důsledností. Díky jistotě svých instinktů a své inteligenci je poměrně nezávislým psem, který je schopen projevovat se tvrdohlavě. Třebaže se malamuti obvykle chovají velmi důstojně a klidně, v některých situacích se u nich může projevit i přiměřená tvrdost, například cítí-li se ohrožováni jinými psy. Pudy hlídačů a obranářů jsou jim zcela cizí. Celkově je Aljašský malamut ideálním partnerem pro volný čas. Můžete se s ním účastnit závodů psích spřežení nebo v rámci rekreačního sportu pejska zapřáhnout před kolo, koloběžku nebo sáně. Malamut Vás bude rád doprovázet také při běhání a túrách. Můžete vyzkoušet i speciální disciplínu pulling, tah těžkých břemen. Někteří malamuti se věnují záchranářství a v neposlední řadě canisterapii. Atraktivní vzhled a přátelská povaha malamutů přispívají k tomu, že se mnoho lidí do tohoto sebevědomého psa bezhlavě zamiluje.